Chelsea Jeanette Kubek: „S dobrovoľníkmi sme sa riadili dvomi R- reprezentatívnosť a rešpekt.“
Žiadna súťaž by nemohla fungovať bez dobrovoľníkov – skupinky ľudí, ktoré pomáhajú s organizáciou. Dnes sme vyspovedali Chelsea Jeanette Kubek, koordinátorku dobrovoľníkov na nedávno skončených MS v hokeji – hlásateľku našich zápasov. Taktiež Pavla Kožleja, dobrovoľníka na MS v hokeji a člena event managmentu v UMB Hockey Team.
V čom pozostávajú vaše funkcie?
Chelsea: Práca Koordinátorky dobrovoľníkov spočíva v koordinovaní dobrovoľníkov na jednotlivých sekciách. Moja práca prvotne spočívala vo výbere dobrovoľníkov na základe ich predošlých skúseností s dobrovoľníctvom, jazykových schopností a dostupnosti. Následne prichádzalo ich prerozdelenie do jednotlivých sekcií.
Paly: Moja práca spočívala v tom, že som mal na starosti „social media“, kde som zásoboval profil „2019iihfworlds“ instastory. Zároveň som koordinoval fotografov a ich umiestnenie na štadióne.
Ako vyzeral váš deň počas MS?
Chelsea: Hrací deň na MS pre mňa začínal poradou Organizačného výboru, kde sme preberali všetko čo sa stalo deň pred. Poprípade sme riešili rôzne dotazy a podobne. Po porade nasledovala kontrola jednotlivých sekcií, či je každý dobrovoľník zastúpený na svojej pozícií. Môžem povedať, že ani jeden deň nebol rovnaký, žiaden stereotyp. Vždy som po porade dostala niekoľko ďalších úloh, ktoré sa týkali mojich dobrovoľníkov. Niektoré sekcie fungovali od samotného rána bez ohľadu na to, či sa v daný deň hrali 2-3 alebo žiadny zápas. Pre iné sekcie bolo potrebné aby fungovali vždy 2 hodiny pred samotným začiatkom prvého zápasu. Voľný deň sme mali v Košiciach iba jeden a to 22.5. pri presune tímov. Tu bolo tiež potrebné mať k dispozícii dobrovoľníkov, ktorí pomáhali pri nakladaní a vykladaní batožiny tímov. Podarilo sa mi stretnúť aj s hráčmi a trénermi jednotlivých tímov.
Paly: Náš deň začínal vždy mítingom média tímu. Keďže som mal fixne dané pozície, absolvoval som užšie stretnutie s dvoma dobrovoľníkmi a vedúcim social media. Počas samotných zápasov som sa premiestňoval medzi štadiónom a fanzónou. Tieto presuny museli byť veľmi rýchle, napríklad keď vo fanzóne bol nejaký program, bolo potrebné pridať z neho nejaké stories. Potom rýchlo utekať späť na štadión, kde som mal na starosti pozície fotografov. V prípade, že nebol hrací deň tak som jednoducho pomáhal média tímu so štatistikami a údajmi zo zápasov.
Chelsea, ako si ty vnímala prácu koordinátora dobrovoľníkov a ako si sa ku tomu dostala?
Pre mňa, milovníčku hokeja je stať sa súčasťou MS a podieľať sa na ich chode nesmierne veľkou cťou a splneným snom. Znamená to pre mňa veľmi veľa podieľať sa na prípravách MS a prispieť k hokeju na svetovej úrovni. S dobrovoľníkmi sme sa riadili dvoma R – reprezentatívnosť a rešpekt. Na záver šampionátu môžem zhodnotiť, že sa nám podarilo reprezentovať samých seba v ponímaní dobrovoľníckej činnosti, ale aj reprezentovať mesto Košice a celé Slovensko. Tak isto rešpektovaním jeden druhého sme vytvorili perfektný tím dobrovoľníkov, ktorý pri výkone svojej práce rešpektoval aj pestrosť národov, s ktorými sa každý deň dostával do kontaktu.
Po prvýkrát som sa registrovala ako dobrovoľníčka na MS 2019 v Košiciach. Dokonca som bola prvotne priradená do sekcie Protokol, čo ma veľmi potešilo vzhľadom na moje štúdium na vysokej škole (Fakulta politických vied a medzinárodných vzťahov, UMB). Neskôr som však dostala návrh koordinovať dobrovoľníkov v Košiciach. Takáto možnosť sa samozrejme neodmieta. Po skončení MS môžem povedať, že to vôbec neľutujem a naopak som veľmi rada za všetko, čo mi to do života dalo.
Bolo niečo, čo vás na MS prekvapilo?
Chelsea: Musím zhodnotiť, že pred začiatkom MS som mala každý deň niekoľko desiatok telefonátov a emailov od dobrovoľníkov s rôznymi otázkami. Naozaj rôzne, nie vždy bežné otázky, takže aj vďaka týmto otázkam môžem povedať, že ma už počas MS takmer nič neprekvapilo.
Paly: Mňa prekvapilo ako to celé funguje. Ako sú ľudia zabehnutí v komunikácii s médiami. Počas celých MS od nás vyžadovali profesionalitu, čo znamenalo napríklad žiadne selfie s hráčmi a podobne. Ak by som mal niečo vypichnúť, tak stretnutie s Henrikom Lundqvistom, ktorý je mimochodom veľmi milý chlap. Kedže som celý šampionát nosil našu klubovú šiltovku, tak sa ma na ňu spýtal. Vysvetlil som mu myšlienku Európskej univerzitnej hokejovej ligy a veci okolo toho. Vravel, že je to zaujímavé a že nám bude držať palce do budúcna.
Nakoniec, spomínali sme, že ste aj členmi nášho tímu a obidvaja spolupracujete s tímom približne 3 roky, čo vám dali tieto 3 roky v UMB Hockey team?
Chelsea: Stať sa súčasťou UMB mi dalo veľmi veľa v ponímaní ako posunúť klasický hokejový zápas na vyššiu úroveň vo vytváraní hokejových eventov. Eventov, pri ktorých si každá veková kategória príde na svoje. Najviac sa mi páči ako sa dokážeme spojiť všetci hráči, celý realizačný tím a všetci fanúšikovia do jednej veľkej UMB rodiny. Ďakujem, že som sa mohla stať a ja jej súčasťou.
Paly: Spolupráca s tímom mi otvorila oči v tom, čo chcem robiť v budúcnosti. V tom, že sa chcem aj naďalej venovať event managmentu, hlavne tomu športovému, začo ďakujem hlavne Miňovi Kyseľovi a Lukášovi Opáthovi. Určite by som sa teda chcel v tomto odvetví rozvíjať a ideálne si aj nájsť zamestnanie s tým spojené.