Milan Kyseľ (GM) o letnej prestávke a turnaji v Rusku

Od obhajoby titulu ubehol už mesiac, hráči sa vrátili k svojim študijným povinnostiam. Ich pauza však neskončí začiatkom EUHL v októbri, ale pre niektorých už  v septembri. Práve v tomto mesiaci sa totižto uskutoční turnaj najlepších tímov z EUHL, ruskej ligy SHL a americkej ACHA. Generálny manažér UMB Hockey Teamu Milan Kyseľ v rozhovore hovorí nielen o cieľoch našich hráčov ale aj o tom, čo robia hráči práve v tomto období.

Sezóna skončila – čo robia hráči teraz?
Po poslednom finálovom zápase sa hráčom skončila sezóna. Keďže sú to hlavne študenti, je na čase, aby svoje úsilie zamerali hlavne na dokončenie študijných povinností. Mnohí z nich dokončujú resp. už dokončili bakalárske a diplomové práce a pripravujú sa ukončenie štúdia. Naplno začíname trénovať v auguste. Sezóna začína síce až v októbri, ale my pocestujeme 30. septembra na kvalitne obsadený turnaj do Ruska.
O aký turnaj ide?
Ide o turnaj najlepších tímov troch líg. Koncept turnaja zostáva rovnaký ako minulý rok v Krasnojarsku. Zmenilo sa akurát miesto, tento rok to bude v Barnaul. Na turnaji sa zúčastní 8 tímov z našej EUHL, ruskej SHL, a americkej ACHA. Tímy budú rozdelené do dvoch skupín a z každej skupiny pôjde dva tímy do semifinále a tak ďalej.
Budú na turnaji aj iné slovenské tímy?
Momentálne sa potvrdzujú účasti tímov z jednotlivých súťaží. Ak bude ale zachovaná logika EUHL, tak z našej ligy pôjdu dva najlepšie umiestnené tímy, pričom musia byť z rôznych krajín. Vychádza nám teda, že na turnaji budeme Slovensko zastupovať my. Predpokladám, že druhú pozvánku za EUHL dostala HC Masaryk University (CZ) ako broznový tím z uplynulej sezóny. Všetko sa ale ukáže v najbližších dňoch. My sme účasť už potvrdili.
Minulý rok náš tím obsadil na turnaji druhé miesto, takisto ako rok predtým. Myslíš, že tento rok vyhrá alebo ostane na „začarovanej“ druhej priečke?
Radi by sme vyhrali, bude to určite aj našim cieľom. Tento turnaj je veľmi špecifický, nevieme s akou kvalitou nastúpia ostatné tímy. Ani my ešte nemáme uzavretú súpisku na turnaj. Je reálne, že s niektorými hráčmi, ktorí boli pri titule, už nebudeme môcť počítať. Končia školu a budú pravdepodobne už zamestnaní. Je to veľmi dobrá skúsenosť a hlavne množstvo nezabudnuteľných zážitkov.
Je na tomto turnaji cítiť rozdiel v hre medzi tímami z jednotlivých líg?
Každá liga aj jednotlivé tímy majú svoj špecifický štýl hry. Toto je ale skôr otázka na našich trénerov – Lukáša a Mareka, ktorí sú v tom určite väčší odborníci. Turnaj je ale veľmi kvalitný. Ruské tímy budú na domácej pôde veľmi motivované. Nenájdeme tam slabého súpera, budú rozhodovať detaily a kto ako využil letnú prípravu.
Kto je najväčším rivalom UMB v tejto lige? Je vôbec niekto takí?
Nedá sa povedať, že by bol niekto najväčší rival. Sme ale majstri z posledných dvoch sezón a každý chce poraziť majstra. Je to cítiť aj v zápasoch. My každý zápas posudzujeme jednotlivo a ideme do všetkých naplno.