Milan Kyseľ: „Je pre nás dôležité, že to nie je len o hokeji.”

Generálny manažér Milan Kyseľ. Jedna z troch najdôležitejších persón UMB Hockey team, ktorá stála pri jeho vzniku a doteraz je jeho pevnou súčasťou. Pár dní pred začiatkom play-off sme ho vyspovedali na rôzne témy ohľadom vnútra nášho klubu, ale aj EUHL samotnej.

 

V čom presne pozostáva vaša funkcia?

Vo vedení klubu sme traja (Lukáš, Marek a ja), máme medzi seba rozdelené nejaké povinnosti, snažíme sa to tak trochu oddeľovať, ale nie vždy sa to podarí. Niekedy robíme veci jeden za druhého. Taká tá základná vec, ktorú mám na starosti je administratívne fungovanie tímu, to znamená, že vo vzťahu hlavne k EUHA, ale aj vo vzťahu k mestu, partnerom a podobne. Pri mojich zodpovednostiach, je to hlavne administratíva, ale sú to aj bežné veci. Nemôžeme sa hrať na nejaký veľký klub, v ktorom manažér má len toto, športový riaditeľ toto a tréner len toto. Funguje to aj tak, že keď sme prerábali šatňu, tak sme boli všetci traja oblečení v monterkách a pomáhali sme majstrom prerábať. To je to, že žiadna úloha nie je taká malá aby sme k nej “nepričuchli” aj my.

Dá sa to všetko stíhať popri práci?

Je to časovo náročné. Tým, že to nie je platené tak nás to musí baviť. Keby nás to nebavilo tak to nerobíme. Z roka na rok je to ťažšie a ťažšie, ale tým, že prichádzajú dobrovoľníci tak sa nám odľahčuje veľa vecí . Momentálne sa pohybuje okolo klubu ešte asi dvadsať dobrovoľníkov. Najťažšie to bolo ale v začiatkoch kedy sme viacmenej všetko robili prakticky 3 ľudia.

Ako dlho funguje samotný klub?

Ak rátame aj prípravnú fázu tak fungujeme spolu reálne päť rokov. Za týchto päť rokov sme sa ale tak neuveriteľne posunuli vpred, že sa čudujem ako sme vtedy vôbec mohli fungovať. Na začiatku sme vôbec nemali vlastnú šatňu, chalani si nosili výstroj na pleciach, preziekli sa v nejakej šatni a po tréningu si sušili výstroj na internáte. Tréningy sme mali okolo desiatej, pol jedenástej. Teraz keď si to predstavím je to pre mňa strašné sci-fi.

Má EUHL veľké možnosti napredovať dopredu?

Táto súťaž je spojítkom medzi juniorským a seniorským hokejom. Prichádzajú k nám ešte juniori, ale odchádzajú už ako muži. Nie je to nič nové na svete. Tento koncept funguje v Amerike desiatky rokov a funguje veľmi úspešne. Z nášho pohľadu v tom vidíme obrovskú budúcnosť. Je to fantastická príležitosť pre mladých hráčov ako neskončiť s hokejom v juniorskom veku, ale pokračovať, dokončiť si vzdelanie a potom sa rozhodnúť či ísť cestou profesionálneho športu, alebo kariéry v tom čo vyštudovali. Amerika nám dáva obrovský príklad ako sa to dá robiť. Máme odkiaľ čerpať informácie a know-how. V európskom priestore má niečo takéto veľký potenciál a netýka sa to len hokeja. Postupne môžu vznikať aj iné športové odvetvia na rovnakej báze ako EUHL.

Je reálna šanca, že sa nejaký chalani dostanú do vyšších tímov?

Tieto prípady sú skôr zatiaľ ojedinelé. Sú tímy, v ktorých si hráči vyskúšali Tipsport Ligu. Taktiež máme však aj opačné prípady, kde hráči z vyšších líg zistili, že ešte dajú radšej prednosť vzdelaniu a vyskúšajú to v univerzitnej lige. Vidíme v tom obrovský priestor, pretože práve táto súťaž je spojítkom medzi juniorským a seniorským hokejom. Do budúcna si vieme predstaviť kariéru hráča po trase junior, univerzita, senior.

Ako ťažké je získať sponzorov pre univerzitný hokej na Slovensku?

Tým, že sme zakladali klub z ničoho, na začiatku to boli hlavne kamaráti, naši známy, ktorí nám v tomto extrémne pomáhali a financovali nás. Pre nás bolo dôležité prvú sezónu pokryť náklady na cestovanie a náklady na zimný štadión. Hneď pri vzniku bola hlavná Univerzita, ktorá nám dovolila vznik samotného klubu ako takého, potom mesto Banská Bystrica, ktoré nám poskytlo ľadovú plochu a ešte jeden sponzor, ktorý pokryl všetky náklady na cestovanie.

UMB hockey team nie je iba o hokeji. V akých iných sférach sa klub angažuje?

Od začiatku sme vedeli, že hokej nie je jediná vec, ktorej sa chceme venovať. Myslíme si, že športové tímy by mali byť aktívne aj v komunite. Naša najaktívnejšia spolupráca je so SVETIELKOM NÁDEJE, ktorá funguje už tretí rok. Máme s nimi dohodu, kde za každý gól počas sezóny, ktorý strelíme poputuje k nim 1€ a za každé víťazstvo 5€. Ďalšia dôležitá vec je, že sme sa vzdali všetkých lôg na drese. Všetky logá firiem sú z dresu preč. Jediný nápis, ktorý tam okrem univerzitného a ligového je vzadu „Hráme pre Svetielko nádeje“. Ďalej robíme dražbu špeciálnych dresov a celý výťažok ide do Svetielka nádeje. Sú tu aj iné veci, napríklad darovanie krvi, zbierka potravín pre hospic. Je to pre nás dôležité, že to nie je len o hokeji. Ukazujeme, že sa tým vieme navzájom podporiť a ukazujeme, že nám nie je ľahostajné okolie, v ktorom pôsobíme.

 

No Replies to "Milan Kyseľ: „Je pre nás dôležité, že to nie je len o hokeji.""


    Got something to say?

    Some html is OK