Predsezónna príprava očami trénerov

Už čoskoro nás čaká nová sezóna. Príprava našich chalanov je v plnom prúde. Ako hodnotia samotnú prípravu, doterajší progres v tréningoch, alebo zmeny v kádri naši tréneri? V najnovšom článku sme vyspovedali PaedDr. Lukáša Opátha PhD. a Mareka Janíka.

Čo bolo nosným pilierom predsezónnej prípravy?

Lukáš Opáth: Tento rok sme začali prípravu omnoho skorej ako predošlé sezóny. Od začiatku augusta sme na ľade. Pridali sme aj viac tréningov na suchu. Máme najväčšiu obmenu kádra za päť rokov, tak sme nechceli nič nechať na náhodu. Káder sa nám rysuje celkom zaujímavo a s prípravou sme naozaj spokojní.

Marek Janík: Asi to že sme tento rok začali prípravu pomerne skôr ako po minulé roky a prakticky hneď od začiatku sme trénovali s viac ako 20 hráčmi. Teraz už len čakáme na pár hráčov, ktorí sa vrátia z Ameriky a budeme kompletní.

Nedávno sme odohrali zápas proti nováčikovi zo Žiaru nad Hronom, ktorý sme dotiahli do úspešného konca. Boli ste spokojní s predvedenou hrou?

Lukáš Opáth: Sú to naše úvodné zápasy, nejde nám ani tak o výsledky ako o to aby sme sa dôkladne pripravili na sezónu a spoznali nových hráčov. Chceme ale v každom zápase vyhrať, keďže ukazujeme týmito zápasmi aj úroveň EUHL. Ale na druhú stranu väčšinou na tieto zápasy neberieme úplne to najlepšie čo máme. potrebujeme vidieť aj hráčov, ktorí majú potom menej priestoru v lige. Je rozdiel, keď hráme zápasy pred ligou, alebo v prestávke v januári.

Marek Janík: Ja myslím že áno. Pravdaže nedá sa to porovnať s koncom minulej sezóny predsa sme na začiatku a hlavne pomerne dosť sa nám obmenil káder hráčov. Ale pomaly zapracovávame aj nových chalanov a verím, že každým tréningom a každým zápasom tú úroveň budeme len zvyšovať.

 

Čoskoro nás čaká turnaj v Rusku. Koľko hráčov vycestuje na turnaj a čo bude našim cieľom?

Lukáš Opáth: Na tento prestížny turnaj vycestuje 21 hráčov + 2 brankári a 6 členov realizačného tímu. Tento turnaj je pre nás  veľká prestíž, keďže hráme proti najlepším mužstvám z Ruska a USA v našej kategórií. Zároveň keďže sa turnaj nehrá hneď po sezóne, ale pred nastávajúcou sezónou, berieme tento turnaj aj ako prípravu. Posledné dva roky sa nám to potvrdilo. Vždy si kladieme najvyššie ciele, aj na turnaj. Dva krát sme tam skončili strieborní, budeme radi ak to do tretice bude prvé miesto.

Marek Janík: Naším cieľom je pravdaže tento turnaj vyhrať. Do zápasov a turnajov chodíme vždy s tými najvyššími ambíciami, ale bude to naozaj náročne. Ide o turnaj najlepších z najlepších, takže túto ambíciu majú všetci. Urobíme maximum aby sa nám to podarilo.

 

Ako jedna z prvých vecí bude našich fanúšikov určite zaujímať aké zmeny sa udiali na súpiske tímu?

Lukáš Opáth: Tých zmien bolo tento rok najviac za päť rokov ako som spomínal. Skončilo nám viacej hráčov. Už teraz vieme, že si nechávame z nových hráčov min siedmych. Nechceme to úplne uzatvárať, keďže máme aj chalanov, ktorí sú v maturitnom ročníku a majú potenciál pre nás do budúcnosti. Hlavne sa nám ešte základný tímu buduje. Taktiež sa nám rysuje minimálne veľmi dobra dvojica, ak nie aj trojica brankárov. Vieme, že chceme mať v kádri určite 26 hráčov a 4 brankárov, toto sa nám za posledných 5 rokov ukazuje ako dobré rozhodnutie.

Marek Janík: Nejdem ich všetkých teraz menovite písať. Ale je to skoro polka tímu. Našťastie sa nám ale prihlásilo do tímu na skúšku viac chalanov ako odišlo. Naozaj je z čoho vyberať, čo je aj do budúcna veľmi dobrý ukazovateľ.

 

Sú známi kapitán a asistenti?

Lukáš Opáth: Na 90% áno. Máme jasno v kapitánovi a dvoch asistentov, tretie miesto je ešte otvorené. Ale fanúšikovia sa to dozvedia čoskoro.

S akými cieľmi ideme do novej sezóny?

Lukáš Opáth: Netajíme sa tým, že vždy si dávame ten najvyšší ciel. Inak by to nemalo zmysel. Chceme obhájiť Sekeras trophy, i keď to bude opäť náročné. My už nemusíme nič nikomu dokazovať, keď dokážete dva krát za sebou vyhrať akúkoľvek ligu, už to niečo znamená. Teraz sa ale ešte viac zameriavame na tréningový proces, na rozvoj hráčov či po hokejovej alebo osobnostnej stránke.

Marek Janík: Tých cieľov je hneď niekoľko. Prvý cieľ je pravdaže obhajoba Sekeras trophy a zisk tretieho titulu. Ale máme aj ďalšie ciele ako inovácia tréningového procesu zlepšenie návštevnosti a ďalšie. Už od začiatku sa nedívame na veci len z pohľadu hokeja a podľa mňa aj preto sme dlhodobo úspešní.

Ak sa nám daný cieľ nepodarí dosiahnuť, čo bude najdôležitejšie?

Lukáš Opáth: To čo som odpovedal vyššie v predošlej otázke. My už sme vyhrali pohár dva krát, už nám tie mená na pohári nikto nevymaze. Aj o 20 rokov budú naše mena na pohári a som presvedčený, že to bude ešte viac docenené ako to je teraz. My už nemusíme dokazovať niečo, my chceme zlepšovať a budovať náš tím a zároveň zlepšovať úroveň  EUHL.  Potrebujeme robiť dobré meno univerzitnému hokeju a tejto skvelej myšlienke a to sa nám zatiaľ darí.

Marek Janík: Je normálne, že každá séria raz skončí. Vyhrávať tituly sa nedá donekonečna. Ale to je v poriadku. Naším zámerom je fungovať dlhodobo a udržateľne. Zároveľ posúvať hranice. Toto sú veci, na ktorých nám záleží  a titul je čerešnička na torte.