UMB na majstrovstvách sveta v rybníkovom hokeji

Niekoľkočlenná výprava UMB Hockey Teamu má za sebou ďalší, vskutku nevšedný a nezabudnuteľný zážitok. Reč je o účasti na Majstrovstvách sveta, a hoci išlo “iba” o rybníkový hokej, každý milovník tohto športu uzná, že čaro hokeja pod holým nebom neprekoná len tak hocičo.

Jazero Roulston Lake v kanadskom mestečku Plaster Rock bolo dejiskom tradičného turnaja, v rámci ktorého sa odohrali Majstrovstvá sveta v rybníkovom hokeji. Jeho súčasťou bola aj výprava pod značkou UMB Hockey Team, ktorá si vybojovala účasť na prestížnom podujatí v československej kvalifikácii hranej v Bratislave.

Keďže záujem o záverečné podujatie v Kanade je obrovský, každoročne sa posúva aj úroveň samotnej kvalifikácie, z ktorej si zabezpečilo postup 6 tímov zo Slovenska a Česka. Víťazný tím má účasť plne hradenú, ostatné tímy si zabezpečujú náklady vo vlastnej réžii.

Súčasťou výpravy boli tréneri Lukáš Opáth s Marekom Janíkom, ktorých doplnilo hráčske trio v zložení Richard Novodomec, Matej Pokrievka a Simon Čollák. Spoločne s nimi vycestoval do Kanady aj Milan Kyseľ a partneri Tomáš Suchý (SUCHÝ & PARTNERS s. r. o., advokátska kancelária) a Pavol Ondrejka (WOODCOTE GROUP).

Podpora partnerov ako kľúč k naplneniu ambícii

Splnenie tohto sna by bez podpory spomínanej dvojice partnerov nebolo realizovateľné, za čo im patrí jedno obrovské poďakovanie. Okrem toho, že sa priamo podujali na zabezpečení účasti, pomohli presvedčiť k spolupráci aj ďalších partnerov. V náročných ekonomických časoch bolo totiž nepredstaviteľné, aby sa na účasti nášho výberu podieľala samotná Univerzita.

„Som veľmi rád, že mužstvo z Banskej Bystrice z UMB sa dostalo na taký prestížny turnaj, ktorý má ohlasy v rámci Severnej Ameriky, respektíve Kanady. Ako lokálpatriot som rád, že som takú vec mohol podporiť a teším sa z výsledkov, ktoré sa dosiahli. Celkové umiestnenie je pre náš región úspechom a aj touto cestou sa chcem poďakovať chalanom, s ktorými sme vytvorili skvelú partiu a už teraz sa teším na ďalšie športové, aj osobné stretnutia s nimi,” prezradil Pavol Ondrejka zo spoločnosti WOODCOTE GROUP.

Spoločnú účasť na Majstrovstvách sveta v rybníkovom hokeji si veľmi užil aj Tomáš Suchý, ktorý dlhodobo podporuje zmysluplné projekty súvisiace so vzdelaním a športom. „Jedným z takých projektov je rozhodne aj UMB Hockey Team a ich celkové pôsobenie v EUHL. Veľmi ma tiež zaujala možnosť osobne podporiť výber, ktorý mal reprezentovať univerzitu a univerzitný tím v Kanade. Sám som bol veľmi zvedavý na to, ako to tam prebieha a zároveň som v tom videl príležitosť, ako ešte viac upevniť dobre fungujúce vzťahy. V Kanade som nikdy predtým nebol a počas niekoľkých dní som mal možnosť navštíviť aj mestá ako Montreal, Ottawu a Quebec. Užil som si aj priebeh samotných majstrovstiev, čím sa mi potvrdilo, že má zmysel podporovať projekty spájajúce vzdelanie so športom,” prezradil senior partner advokátskej spoločnosti SUCHÝ & PARTNERS s. r. o.

Ako to celé prebiehalo?

Organizácia celého “tripu” bola po logistickej stránke pomerne náročná. Hokejisti UMB Hockey Team odohrali ešte v pondelok, respektíve v utorok 13. a 14. februára dvojzápas v rámci univerzitnej EUHL, kde boli ich súpermi hráči SAPIENTIA U23. Nasledujúci deň výprava smerujúca do Kanady najprv cestovala do Viedne, odkiaľ ich čakal priamy let do Montrealu. Odtiaľ sa už presunuli do Grand Falls, kde boli ubytovaní a odkiaľ sa presúvali do dejiska turnaja, ktorým bolo spomínané mestečko Plaster Rock. Celá cesta, v rámci presunov a čakacích lehôt trvala takmer 26 hodín.

Odmäk sa však postaral o to, že výprava mala deň voľna a prvé zápasy sa tak presunuli na nasledujúci deň. Celkovo sa turnaja zúčastnilo 80 družstiev, ktoré si svoje skupinové zápasy rozdelili do troch hracích dní. Výprava pod značkou UMB Hockey Team odohrala v prvý deň jedno stretnutie a v ďalších dvoch dňoch absolvovali po dve stretnutia. Na štvrtý deň nasledovali vyraďovacie boje, do ktorých sa dostalo najlepších 32 celkov.

Celková bilancia UMB Hockey Teamu tak bola 3 výhry a 3 prehry a celkové 26. miesto, čo však vzhľadom na obrovskú konkurenciu rozhodne nemožno považovať za sklamanie. V konečnom zúčtovaní sa ako smolný ukázal najmä druhý zápas, v ktorom prišla za náročných poveternostných podmienok nešťastná prehra.

Pozitívom pre našu krajinu ostáva fakt, že celkové prvenstvo získal bratislavský tím Frosty Shots, ktorý tak urobil Slovensku skvelé meno. Po víťazstve na turnaji sa mohli radovať z dreveného Stanley Cupu, o ktorý by rád zabojoval v budúcoročnej edícii aj náš UMB Hockey Team.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Značku UMB Hockey Team posúvame do sveta, hovorí Lukáš Opáth

So svojimi pocitmi sa podelil aj športový riaditeľ a hlavný tréner tímu, Lukáš Opáth, ktorý si mimoriadne pochvaľoval celú organizáciu podujatia a zároveň potvrdil ambície pre budúcoročnú účasť. „Verím, že sa kvalifikujeme aj o rok a že budeme múdrejší a pripravenejší. Som veľmi rád, že sa nám to podarilo a že sme opäť urobili nášmu UMB Hockey Team dobrú reklamu. Posúvame našu značku ďalej a preukazujeme, že sme veľmi stabilný a funkčný univerzitný klub. Naozaj si veľmi vážime každého jedného partnera, ktorý nás podporil a veríme, že tieto partnerstvá budeme môcť aj naďalej rozvíjať. Aj takýmto spôsobom pracujeme na komunite a som rád, že môžeme spoločne napredovať. Nateraz sa však už sústreďujeme na play-off EUHL, ktoré nás onedlho čaká. ”

Nezabudnuteľné zážitky si odnáša aj Marek Janík, ktorý si užil Kanadu, ako sa hovorí, “se vším všudy”: „Hrať na majstrovstvách sveta je vždy veľmi atraktívna záležitosť a je úplne jedno o aký šport ide. Rybníkové majstrovstvá sveta v sebe skrývajú ducha skutočného tradičného hokeja. Zamrznutý rybník pod holým nebom, pivko pred zápasom, obrovské ryhy v ľade a každú chvíľu stratený puk v kope snehu a to všetko v kolíske hokeja v Kanade pri mínus 20 stupňoch. Za mňa tento turnaj vyhral každý kto sa mal možnosť ho zúčastniť,” neskrýval svoje pocity jeden z dvojice trénerov UMB Hockey Teamu.

Dôležitou súčasťou play-off EUHL bude aj spomínané hráčske trio Novodomec, Pokrievka a Čollák, ktorí si z Kanady taktiež odnášajú množstvo unikátnych zážitkov. „Za mňa to bol obrovský zážitok, prvýkrát na jazere a hneď na Majstrovstvách sveta. Zažili sme pravé kanadské počasie, kedy bola zima a veľmi veľa snehu, ale posledný deň bolo naozaj krásne a užili sme si ten zápas. Celý turnaj bol pre nás veľká neznáma, ale bolo to všetko dobre pripravené. Celý náš trip bol super a určite by som si ho rád v budúcnosti zopakoval,” prezradil najproduktívnejší hráč histórie UMB Hockey Teamu, Rišo Novodomec.

Svoju účasť by si v budúcoročnej edícii rád zopakoval aj Maťo Pokrievka: „Som rád, že som mohol byť súčasťou tímu, ktorý vycestoval na Majstrovstvá sveta v rybníkovom hokeji. Užil som si každý jeden deň strávený v Kanade a odnášam si odtiaľ veľa spomienok a zážitkov. Bol to skvelý turnaj, vďaka ktorému sme mali možnosť zahrať si hokej pod holým nebom a na rybníku, ako to bolo kedysi pri vzniku tohto krásneho športu. Po celý čas turnaja bola skvelá atmosféra a ľudia sa bavili. Vyskúšali sme si hru v každom počasí. Počas hustého sneženia a vetra, ale aj za prítomnosti slnečných lúčov. Z Kanady sme odišli pozitívne naladení a rád by som si to zopakoval o rok.”

Pozitívne dojmy z celkovej atmosféry a z účasti na turnaji neskrýval ani Simon Čollák: „Hrať hokej na rybníku v Kanade bol pre mňa skvelý zážitok. O to väčší, že to bolo na Majstrovstvách sveta. Som rád, že sme hrali aj v noci pri zapnutom osvetlení, v hustom snežení, ale aj za slnečného počasia. Turnaj mal mnoho tímov, takže konkurencia určite nechýbala.. Samozrejme aj napriek súťaživosti panovala medzi hráčmi a organizátormi príjemná atmosféra. Bol by som veľmi rád, ak by som takéto podujatie ešte minimálne raz zažil.”

PARTNERI, KTORÍ NÁM POMOHLI VYCESTOVAŤ – ĎAKUJEME!

Viac o majstrovstvách tu: otvor a čítaj