Univerzitní hráči UMB si zmerali sily s reprezentantmi SR 18, na tribúne aj Miroslav Šatan

V pondelok (29.1.) hral UMB Hockey Team prípravný zápas proti slovenskej reprezentácii do 18 rokov. Tímy sa stretli v Poprade na domácom ľade SR 18. Zápas sa skončil výsledkom 4:0 pre domácich. Zápasu sa ak pozorovateľ zúčastnil aj Miroslav Šatan, prezident SZĽH a generálny manažér slovenskej hokejovej reprezentácie. 

Po zápase sme sa oboch trénerov opýtali na pár otázok. Vyjadril sa aj Miroslav Šatan.

Odpovedá Martin Dendis, hlavný tréner SR 18

Ako ste vnímali úroveň zápasu?

Úroveň zápasu som vnímal veľmi pozitívne. Obidva tímy hrali štruktúrovane, organizovane a takisto si nič na ľade nedarovali. Na obidvoch stranách bolo vidieť prvky moderného hokeja, čiže zápas mal vysokú úroveň.

Čo hovoríte na univerzitný tím UMB?

Univerzitný tím z UMB môžem hodnotiť iba maximálne pozitívne, od realizačného tímu až po chalanov na ľade, kde pôsobili profesionálnym dojmom. Hrali moderný hokej a zároveň je to pre chalanov vynikajúca možnosť, ako skĺbiť štúdium s hokejom.

Vidíte aj do budúcnosti význam v hraní takýchto zápasov?

Za mňa, ako za hlavného trénera reprezentácie do 18 rokov, určite vidím prínos v takýchto zápasoch. Je to spestrenie sezóny pre obidve strany, či už pre SR 18 alebo pre univerzitný tím Mateja Bela, kde si môžu chalani zmerať sily medzi sebou a zároveň sa rozvíjať v kvalitných zápasoch.

Aký je váš celkový názor na univerzitnú súťaž?

Univerzitná súťaž je, podľa mňa, vynikajúci projekt, ktorý každým rokom napreduje, rozrastá sa a vidím v nej veľkú budúcnosť smerom k prínosu pre slovenský hokej.

Lukáš Opáth, hlavný tréner UMB Hockey Team, o prípravnom zápase

V prvom rade som rád, že Martin Dendis súhlasil a že sme sa dohodli na tomto zápase, lebo aj pre nás to malo veľký význam. Myslím si, že procesom a fungovaním, ktoré ukazujeme desať rokov sme dospeli k tomu, že sme s nimi hrali naozaj vyrovnaný zápas. Bolo vidieť, že oba tímy hrali moderný hokej. Naši chalani ukázali, že pokiaľ trénujeme tak, ako trénujeme, tak to všetko, čo robíme má celé význam. Sú to univerzitní hráči, ktorí hrali s chalanmi, ktorí idú na draft, niektorí idú do NCAA, niektorí sa dostanú na Majstrovstvá sveta do 18 rokov. My sme si s nimi mohli zahrať, za čo sme vďační, ale čo sa týka zápasu, ešte raz, hrali sme s nimi vyrovnane. Samozrejme, bolo na nich vidno, že tí chlapci sú veľmi natrénovaní a že ten projekt ich rozvíja po hernej stránke, ale celkovo aj ako hráčov/ľudí. Preto som rád, že sme si proti sebe mohli zahrať a že sme ukázali, že aj my už máme nejakú svoju úroveň. Rovnako som rád, že hráči k tomu tak aj pristúpili v zápase. Mali sme aj veľmi dobré momenty, kedy sme ich zatlačili, kde sme mali aj trošku prevahu. Keby sme možno dali nejaký gól pri stave 2:0, tak by sme ten zápas trošku zdramatizovali a bolo by to inak. Štvrtý gól sme dostali dvadsať sekúnd do konca, čiže ten výsledok 3:0, si myslím, že bol veľmi dobrý. Hodnotíme to veľmi pozitívne a dúfam, že sme možno otvorili do budúcnosti nejaké ďalšie dvere, kam sa univerzitný hokej uberá a ako to celé môže fungovať v slovenskom hokeji. A som samozrejme rád, že sa prišiel pozrieť aj Miroslav Šatan, videl tú úroveň a sám povedal, že niektorými okamihmi bolo tempo na úrovni SHL, prvoligových mužstiev. Za to som veľmi rád, dáva nám to celé zmysel a my ideme ďalej. Pomaličky sa pripravujeme, vieme prečo to celé robíme, baví nás to a to je to podstatné.

Miroslav Šatan, prezident SZĽH a generálny manažér

Úroveň bola vyrovnaná asi do polovice zápasu ale potom sa presadili hráči U18 aktívnym korčuľovaním a využitím svojich šancí. Slovenský zväz ľadového hokeja vidí význam v univerzitnej lige a má snahu podporovať rozvoj a rast takej súťaže. Radi by sme v buducnosti videli v každom kraji aspoň jednu VŠ alebo Univerzitu, ktorá by poskytla možnost popri štúdiu na vysokej škole hrať hokej svojim študentom/hráčom po ukončení juniorskej kategórie.